середу, 9 листопада 2016 р.

5 клас. урок № 5

Урок 5. Музика Давнього Єгипту.

     Мета уроку. Познайомитися з музичною культурою давніх епох, зокрема з музикою Давнього Єгипту. Розвивати естетичні смаки дітей, прививати любов до слухання музики, вміння аналізувати прослухані твори. Виховувати повагу до культурних цінностей.
     Основні терміни і поняття. Культура. Ієрогліфи. Барельєф. Фрески. Папірус. Музика. Мелодія. Арфа.
     Обладнання.  Фортепіано,  баян,  комп’ютер,  аудіо програвач.
      Тип уроку. Комбінований.
     Вступ. Міфи і легенди всіх народів фіксують уявлення людей про музику як могутню силу, що здатна впливати на природу, приборкувати тварин та зцілювати людей.
У давньоєгипетському письмі було понад 750 ієрогліфів. Голосні звуки на письмі не позначалися. Була особлива група ієрогліфів, що не вимовлялися під час читання, - знаки визначники. Писали стародавні єгиптяни на папірусі – особливим чином обробленому очереті. Для письма використовували тростину, невеликий горщик із водою та пенал із заглибленнями для чорної та червоної фарб.
Як можна помітити, зображення музикантів у творах скульптури і живопису свідчать про те, що важлива роль у музиці Давнього Єгипту належала струнним інструментам.
Вважається, що давні єгиптяни одними з перших народів світу винайшли арфу. Збереглися розповіді про давньоєгипетських музикантів, що вміли грати на арфі так чарівно, що ці звуки навіть зцілювали різні хвороби. Велика єгипетська арфа, що була більшою за зріст людини, пізніше набула різних форм та розмірів, поширюючись світом.
     Робота над формуванням термінів і понять. Культура – це сукупність матеріальних і духовних цінностей, створених людським
суспільством.
Виявами культури є писемність, наука, освіта, література, архітектура, мистецтво, музика, театр.
Писемність виникла на Землі більш як 5 тис. років тому. Першими країнами, де люди навчилися записувати необхідну їм інформацію, були Дворіччя та Єгипет. Перші письмові знаки являли собою малюнки – ієрогліфи. Ієрогліф – від грец. «ієрос» - священний та «гліфо» - вирізаю – священне письмо.
     Слухання.  Єгипетська музика (музична реставрація)
Музика – це мистецтво, яке існує тільки під час виконання. Якщо її не записати, вона може зникнути.
Через те, що до нас не дійшли нотні записи єгипетської музики, ми дуже орієнтовно уявляємо, як могла звучати їхня музика. Однак збереглися музичні інструменти та їхні зображення, що «розповідають» нам про стародавню музику. Сучасні фахівці, зокрема іспанський музикант Рафаель Перес Арройо спробували відтворити для нас давньоєгипетську музику.
    

     Аналіз прослуханих  творів. Порівняйте прослухану музику із знаменитими фаюмськими портретами, які збереглися з давніх часів.
Хто її виконує? Можливо, ви спробуєте відкрити таємницю давньоєгипетської музики? Запропонуйте свою версію: якою вона могла бути? 
      Слухання. К.Дебюссі, «Місячне сяйво».
На якому інструменті виконується соло в музичному творі К.Дебюссі?                   З поданих слів оберіть ті, які характеризують звучання цього інструмента: прозоре, світле, бурхливе, ніжне, плавне, рішуче, урочисте, яскраве. 
     Творче завдання. Порівняйте картини Уїльяма Тернета та Клода Моне. Яка з них, на вашу думку, може бути ілюстрацією до музики Клода Дебюссі? 
     Демонстрація пісні. «Золота зіронька», Н. Май.
     Розучування пісні. «Золота зіронька», Н. Май. 


1. Золота, золота зіронька у небі,
Із небес спогляда, дивиться на тебе.
Приспів:
Золоті промінці падають додолу,
Щастя зичать усім. А біди – нікому.
2. Золота, золота зіронька ранкова.
Розцвіта, розквіта в небі волошковім.
Приспів.
     Виконання. Пісня «Веселкова», О. Янушкевич, М. Ясакової.
     Підсумки уроку. В різних країнах музична культура розвивалася по-різному. І сьогодні ми з вами познайомилися із стародавньою країною – Єгипет.  Її музична культура неповторна, своєрідна і цікава.
     Домашнє завдання. Намалюйте свою ілюстрацію до твору К. Дебюсі «Місячне сяйво».




1 коментар: